Kiedy kara grzywny w Hiszpanii?

Hiszpania to bez wątpienia piękny kraj. To właśnie w pełnym słońca państwie wielu Polaków decyduje się spędzać swój urlop. Znaczna część turystów przyjeżdża tu samochodem lub wynajmuje auto, zapewniając sobie tym samym większy komfort przy zwiedzaniu. Pojawia się jednak pytanie, kiedy w Hiszpanii można zostać ukaranym grzywną.

Decydując się na jazdę samochodem w Hiszpanii, należy zdać sobie sprawę z jednego: grzywny w tym kraju potrafią osiągać naprawdę niewyobrażalne kwoty. Tysiąc pięćset euro za stosunkowo niewielkie przewinienia to naprawdę poważne obciążenie dla budżetu. Warto więc jeszcze przed wyjechaniem do Hiszpanii wiedzieć, w jakich sytuacjach może zostać nałożona na kierowcę kara grzywny.

Podstawowe informacje

Każde wykroczenie na terenie Hiszpanii karane jest oddzielnym mandatem. Jeżeli kierowca otrzyma kilka mandatów, to zostaną one zsumowane. Nie ma co liczyć na to, że kwota, którą trzeba uregulować zostanie zmniejszona. Najczęściej w Hiszpanii kierowcy karani są za:

  • przekroczenie czasu pracy;
  • przekroczenie wagi pojazdu, która dozwolona jest w danym przypadku;
  • jazda pod wpływem alkoholu – tutaj trzeba uważać szczególnie: kierowca złapany na prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu zostanie bowiem ukarany nie tylko mandatem, ale także aresztem tymczasowym;
  • korzystanie z telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu – co ciekawe, Hiszpanie idą nieco dalej i każą także za wykorzystywanie urządzeń nawigacyjnych.

Kategorie wykroczeń

To, jak wysoka grzywna zostanie nałożona na kierowcę uzależnione jest od tego, do jakiej kategorii będzie zaliczone wykroczenie. Obecnie na terenie Hiszpanii stosowane są trzy kategorie:

  • lekkie naruszenie – to kary w wysokości do stu euro;
  • ciężkie naruszenie – w tym wypadku trzeba liczyć się z grzywną w wysokości do dwustu euro;
  • bardzo ciężkie naruszenie – w tym wypadku kary rozpoczynają się od pięciu tysięcy euro.

I tak nieprzestrzeganie dopuszczalnego czasu pracy czy zaniedbania w dokumentacji do naruszenia ciężkie.

Jak można opłacić mandat?

Na terenie Hiszpanii mandat można opłacić na jeden z trzech sposobów:

  • gotówką w momencie otrzymania grzywny;
  • poprzez kaucję, którą gwarantuje hiszpańska firma transportowa – to rozwiązanie możliwe jest tylko w przypadku kierowców zawodowych i tylko wówczas, kiedy polski przewoźnik ma partnera na terenie Hiszpanii;
  • przelewem na konto w banku, które jest własnością Wydziału Transportu – jest to bardzo wygodna forma uiszczenia należności.

Hiszpania to bez wątpienia piękny kraj. Polacy jeżdżą tu nie tylko na wakacje. Nie brakuje kierowców, którzy prowadzą na terenie Hiszpanii samochód zawodowo, wioząc określony ładunek. Jeżdżąc samochodem po terenie tego kraju, pamiętać trzeba o wysokich karach finansowych za rozmaite wykroczenia. Mandaty są tu o wiele wyższe niż te, które stosowane są w Polsce. W efekcie na ogół nie opłaca się łamać prawa – nawet niewielkie wykroczenie może bowiem poważnie odbić się na kondycji kieszeni. Rozsądniej jest zapoznać się dokładnie z obowiązującym prawem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *