Karta kierowcy

O czym należy wiedzieć przed otrzymaniem karty kierowcy. Z pewnością warto być w świadomości iż ten dokument jest przeznaczony dla tych wszystkich kierowców, którzy wykonują przejazdy samochodami w wyposażeniu w tachografy cyfrowe do tego aby rejestrować swój własny czas a także przebieg jazdy. Uzyskiwanie kart elektronicznych do wszystkich tachografów cyfrowych to obowiązek każdego Państwa Członkowskiego na terenie Unii Europejskiej. To wszystko można zgodnie przeczytać o umowie art. 29 ustawy z dani 29 lipca 2005 r. o systemie, który mówi o tachografach cyfrowych. Jednostką, która odpowiada za odpowiednie wydawanie kart w naszym kraju przypada na Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A.

Teraz warto przeczytać kilka istotnych faktów o samej karcie. Przede wszystkim wniosek o nią składać mogą tylko i wyłącznie wszyscy kierowcy pojazdów, które są używane w celu przewozów towarów lub w przypadku podmiotów kiedy dopuszczalna masa całego pojazdu (wliczając przyczepę lub naczepę) nie przekracza masy 3,5 tony. Ta sprawa również bezpośrednio wpływa na wszystkich kierowców pojazdów pasażerskich, którzy w swoim zakresie mają przewóz ponad dziewięciu osób doliczając do tego także kierowcę. Warto o tym wiedzieć iż tak karta uwzględnia zidentyfikowanie kierowcy i dopisanie do konkretnej osoby danych dotyczących przejazdów, które są zarejestrowane poprzez moduł tachografu. To co wcześniej było wspomniane organ u nas w kraju przypada na Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A, tylko i wyłącznie dla uprawnionych kierowców.

Co można odnaleźć na tym dokumencie. Jeśli się spojrzy na kartę kierowcy to ta prawidłowo wydana powinna zawierać dane odnośnie przejazdów, które są wykonywane przez wskazanego kierowcę. Taki dokument może zostać wydawany na czas 5 lat, przy czym należy podkreślić iż to nie jest okres ważności dokumentu prawo jazdy, który posiada kierowca. Co dodatkowo należy wspomnieć dotyczy się także tego, że kierowca może mieć tylko jedną kartę. W obowiązku prowadzącego pojazdu jest upoważnienie o tym aby korzystać tylko i wyłącznie z tego dokumentu skorelowanej w użyciu osobistych danych osobowych.

Kolejna bardzo istotna sprawa w nawiązaniu do korzystania z tej karty dotyczy się tego iż w momencie uszkodzenia lub utraty ważności prowadzący nie może korzystać z tego dokumentu. Aby kierowca otrzymał kartę powinien wypełnić stosowny wniosek o jej wydanie, później zobowiązany jest do tego aby wysłać go tradycyjnie pocztą polską wraz z wszystkimi niezbędnymi załącznikami do głównej centrali Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A

Wniosek o wydanie karty kierowcy powinien mieć następujące załączniki, kopię prawo jazdy, dowód wniesienia opłaty za cały dokument oraz fotografię prowadzącego. Należy o tym pamiętać iż w nawiązaniu do tych dokumentów obligować się może tylko i wyłącznie jeden uprawniony. Odpowiedzialny jest on za prawidłowe złożenie wniosku a także za opłatę za wydanie wznowienie. Dotyczy się to także wymiany dokumentu, wszystko to przypadka na prowadzącego. Pracodawca w żadnym stopniu nie jest związany z tą sprawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *