Kara za brak eurowiniety w Belgii

Można powiedzieć, że eurowinieta jest częścią systemu opłat za drogi, która wymagana jest w niektórych krajach. Powinien mieć ją każdy samochód o masie przekraczającej 12 ton.

W jakich krajach wymagana jest eurowinieta?

Chociaż słowo eurowinieta ma przedrostek „euro” to i tak nie oznacza, że obowiązuje ona we wszystkich krajach Europy. Obowiązywała ona od 2008 roku w Belgii, Luksemburgu, Holandii, Danii oraz Szwecji. Potem zastąpiono ją elektronicznym systemem VirtualVignette, ale nadal nazywana jest eurowinietą.

Taką winietę musimy kupić przed wjazdem naszego pojazdu na teren państwa, w którym ona obowiązuje. Można ją kupić w punktach dystrybucji przed granicami krajów. Poza tym możemy ją kupić poprzez system elektroniczny. Jeśli chcemy przejechać naszym samochodem przez kilka krajów, w których obowiązuje ten system, to wystarczy nam jedna ważna eurowinieta.

Za winietę można zapłacić za pomocą karty kredytowej albo za pomocą systemów kart flotowych. Wysokość takiej opłaty zależy od tego, jaką nasz pojazd ma klasę emisji Euro.

Jak działa eurowinieta?

Jeśli kupimy eurowinietę, to nasz samochód zostaje wpisany do bazy danych systemu. W związku z tym na szybie pojazdu nie będziemy musieli przyklejać żadnych naklejek, paragonów albo innych zaświadczeń o transakcji. Możemy tylko dostać pokwitowanie opłaty. Dzięki temu system zarejestruje informacje o naszym samochodzie, czyli:

  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • kraj rejestracji,
  • klasę emisji spalin,
  • liczbę osi,
  • okres korzystania z przejazdów.

Podczas kupowania winiety możemy sami zdecydować, na ile ma być ona ważna, czyli wskazać liczbę dni, tygodni albo miesięcy.

W jaki sposób kontrolowana jest winieta?

Sprawdzanie, czy dany samochód ma wykupioną winietę, odbywa się za pomocą kamer, które znajdują się w punktach kontrolnych. Wszystkie samochody są sprawdzane za pomocą numerów rejestracyjnych w systemie eurowiniety. System ten jest sprawny, więc nawet nie jest konieczne zatrzymywanie się pojazdu.

Czy są kary za brak eurowiniety?

Za poruszanie się bez eurowiniety po drogach Belgii, Luksemburgu, Holandii, Danii i Szwecji grożą kary. Belgia to kraj, w którym bardzo dokładnie jest sprawdzane posiadanie eurowiniety. Należy ją kupić przed wjazdem na teren danego państwa, a można też na granicy. Jeśli nie będziemy mogli kupić winiety w wyznaczonych miejscach, to możemy wjechać na teren kraju bez niej, ale musi być to potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem, które trzeba nabyć w nie większej odległości od granicy niż 20 km.

Jaka jest kara za brak winiety?

Policja albo służby celne mogą sprawdzić, czy mamy winietę. Jeśli stwierdzą jej brak, to mogą nałożyć na nas bardzo wysoką karę finansową, która może wynieść nawet kilkaset euro. W Belgii duże znaczenie ma natychmiastowe opłacenie kary, a jeżeli tego nie zrobimy, to policja lub służba celna ma prawo zatrzymać nasz samochód, utrudniając nam dalszy transport w Belgii a także zażądać kaucji zwrotnej, a jest nią:

  • kwota kary,
  • opłata administracyjna.

Nasz samochód może zostać skonfiskowany, jeżeli opłaty nie zostaną zrobione w ciągu 96 godzin. Możemy odwołać się do sądu, ale trzeba tutaj uważać, ponieważ wydanie decyzji o naszej winie może spowodować, że będziemy musieli zapłacić karę w wysokości 60000 euro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *