Dokumenty weekendowe, wzory

Dokumenty weekendowe, wzory

Kierowcy zajmujący się spedycją międzynarodową muszą stale śledzić obowiązujące przepisy, aby mieć pewność, że usługi transportowe są świadczone zgodnie z prawem. Nieznajomość najnowszych rozporządzeń często skutkuje konkretnymi sankcjami finansowymi – zarówno dla kierowcy, jak i dla samego przedsiębiorcy. Ostatnio zmianom uległy przepisy z zakresu wystawiania tak zwanych „urlopówek”, czyli dokumentów weekendowych. Jeszcze jakiś czas temu konieczne było posiadanie stosownego zaświadczenia, zgodnego z obowiązującym wzorem dokumentu. Obecnie jednak zostało to zniesione, dzięki czemu obsługa tachografu została znacznie usprawniona. Co więcej, jednocześnie ryzyko wprowadzania fałszywych danych stało się o wiele mniejsze.

Co zamiast „urlopówki”?

Fizyczne dokumenty weekendowe zostały zniesione, jednakże nie oznacza to, że kierowcy nie są zobowiązani do zapisywania informacji dotyczących przerwania czasu pracy. Niestety, dla wielu z nich jest to dość kłopotliwe, co jest związane z użyciem wykresówki lub karty kierowcy. Każdy kierowca musi bowiem pamiętać o zarejestrowaniu dokładnego czasu, w którym znajdował się poza pojazdem. Jeśli wykresówka już wcześniej została wyjęta, wprowadzenie do niej nowych danych nie jest problematyczne. Wielu kierowców decyduje się na ustawienie właściwej formy aktywności przy pomocy selektora, pozostawiając kartę wewnątrz samochodu. W niektórych sytuacjach konieczne okaże się dokonanie manualnego wpisu, który odnosiłby się do kompletnego czasu bez założonej karty. Doświadczeni kierowców raczej nie mają problemów z tworzeniem prawidłowych zapisów, chociaż nawet najlepszym pracownikom zdarzają się błędy. Wówczas fizyczne zaświadczenie w formie urlopówki byłoby sposobem na uniknięcie finansowych sankcji. Niestety, w przeciwnym wypadku kierowca zostanie zobowiązany do uiszczenia mandatu w wysokości 500 zł. Co ważne, kara finansowa dotyczy także przedsiębiorcy. Wysokość mandatów jest zależna od kraju, w którym zostały one wystawione.

Na co wpływają nowe przepisy?

Obowiązujące przepisy dotyczące zaświadczeń weekendowych wpływają na wiele aspektów zawodowej pracy kierowcy. Dzięki nim zostaje zminimalizowane ryzyko manipulowania wartościami wprowadzanymi do tachografu. To z kolei pozytywnie wpływa na komfort w zakresie kontrolowania tachografu. W rzeczywistości nowe przepisy oddziałują na higienę pracy kierowców, z myślą o ich bezpieczeństwie. Warto zaznaczyć, że najnowsze rozporządzenia dotyczą także firm zajmujących się zakładaniem tachografów. Ich zaostrzenie jest kolejnym etapem w walce o wiarygodne dane względem bieżącego czasu pracy kierowców.

Okazywanie dokumentów weekendowych nie jest już konieczne, chociaż wielu kierowców wciąż dba o ich posiadanie. Jeśli ktoś cały czas jest przywiązany do tej formy „urlopówki”, może znaleźć stosowne wzory zaświadczeń w Internecie. Warto jednak przekonać się do nowych rozwiązań, zapisując wszystkie niezbędne informacje na karcie kierowcy lub wykresówce, aby przekonać się do atutów takiej działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *