Certyfikat kompetencji zawodowych
W dzisiejszych czasach coraz więcej Polaków decyduje się na działalność zawodową związaną ze świadczeniem usług o charakterze transportowym. Nie każdy kierowca może jednak zdecydować się na taką formę aktywności zawodowej. Konieczne jest dopełnienie wszystkich priorytetowych formalności, w tym skompletowanie niezbędnych zaświadczeń. W świetle obowiązujących przepisów najważniejsze jest uzyskanie Certyfikatu Kompetencji Zawodowych, dzięki któremu można zawodowo zająć się przewozem towarów bądź przewozem osób. Oczywiście w zależności od charakteru świadczonych usług transportowych certyfikat może dotyczyć różnych rodzajów działalności.
Nowoczesne metody e-learningu
E-learning cieszy się coraz większym powodzeniem wśród Polaków, którzy szybko przekonali się, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie w kontekście zdobywania konkretnych umiejętności. Obecnie metody e-learningu obejmują wiele rodzajów kursów i szkoleń, dzięki którym można uzyskać oficjalne certyfikaty bądź zaświadczenia. Również kierowcy mogą korzystać z tego typu możliwości, dostosowując je do swoich aktualnych potrzeb. Metoda e-learningu jest stosowana między innymi przy uzyskiwaniu Certyfikatu Kompetencji Zawodowych. Wówczas szkolenie odbywa się za pośrednictwem specjalnej platformy, która jest bardzo prosta w obsłudze. Kursanci mogą z niej korzystać przez określony okres – najczęściej jest to czas trzydziestu dni liczonych do daty egzaminu. Jeśli kierowcy mają ograniczone możliwości czasowe, wirtualne zdobywanie umiejętności jest dla nich najlepszym rozwiązaniem. Po odbyciu kursu i zapoznaniu się z dostarczonymi materiałami dydaktycznymi kursanci odbywają państwowy egzamin, który jest ostatecznym zwieńczeniem ich umiejętności.
Stacjonarna metoda szkolenia
Większość kierowców decyduje się na uzyskanie Certyfikatu Kompetencji Zawodowych, stawiając na stacjonarną metodę szkolenia. W zależności od wybranego ośrodka, zazwyczaj szkolenie trwa około pięciu dni i odbywa się przed planowanym egzaminem. W jego ramach poruszane są wszystkie najważniejsze dziedziny, zgodnie z wymogami państwowego egzaminu. Zazwyczaj zaangażowani kierowcy nie mają problemów z jego zaliczeniem, dzięki czemu szybko zyskują Certyfikat Kompetencji Zawodowych. W większości ośrodków szkoleniowych kursanci odbywają próbny egzamin, który przypomina egzamin państwowy. W ten sposób przekonują się o swoich umiejętnościach i nie są tak zdenerwowani podczas głównego egzaminu. Stacjonarna metoda szkolenia często jest połączona z zapewnieniem kursantom cateringu w poszczególnych dniach zajęć.
Uzyskanie Certyfikatu Kompetencji Zawodowych to pierwszy krok do świadczenia profesjonalnych usług transportowych. Niezależnie od tego czy kierowca zamierza zajmować się przewozem osób, zwierząt czy towarów wielkogabarytowych, posiadanie licencji jest priorytetem. Obecnie wielu kierowców decyduje się na podjęcie tego kroku, aby umożliwić sobie prowadzenie działalności transportowej na wielu płaszczyznach. Przed zapisaniem się na konkretne szkolenie warto zastanowić się, w jaki sposób zamierzamy świadczyć swoje usługi.